Pärnumaa spordiajaloo päeval räägiti jalgrattaspordist

Täna toimunud Pärnumaa 22. spordiajaloo päeva peakülalised olid tuntud inimesed Pärnumaa jalgrattaspordis.

Spordiajaloo päeval teeb treener Toivo Kiirats ülesandeks tunda ära kolmel vanal fotol olevad ratturid Foto Urmas Saard
Spordiajaloo päeval teeb treener Toivo Kiirats ülesandeks tunda ära kolmel vanal fotol olevad ratturid. Foto: Urmas Saard

Saaremaal Mustjala vallas Küdemal sündinud Henno Sepp tähistab küünlakuul 95. sünnipäeva. Sepp on valdava osa oma elust elanud Pärnus ja raske on leida pärnakat, kes teda ei teaks. Tänagi mängis ta avahoolduskeskusesse kogunenud spordirahvale akordionil tuntud viise päris reipal moel.

Priit Neeme tutvustas vanahärrat, kes on Pärnu saarlaste seltsi, Pärnu matkaklubi, Eesti looduskaitse seltsi, Pärnu filatelistide seltsi ja suupilliklubi Piccolo asutajaliige. Ta on ühingu Teadus looduskaitse ja matkamise koolitaja ja palju palju muud. Sepp on viibinud katsumusterikkal sunnitööl Siberi vasekaevanduses ja metsatöödel. Legendaarne Sepp oli see õnneseen, kes 1946. a leidis pooljuhuslikult, aga pingsate otsingute tulemusena Lydia Koidula haua segamini paisatud Kroonlinna surnuaialt. Sepp ise mäletab kõike üllatava selguse ja täpsusega. Ka seda, et on pika elu jooksul 613 pulma korraldanud.

Kutsutud ratturitest vestlesid kuulajatega viis sportlast ja treenerit: Ants Jeret, Erich Perner, Runo Ruubel, Kaido Juurik, Toivo Kiirats ja Mart Mere.

Jeret ütles ennast tutvustades, et on sündinud 1938. a Võrumaal Urvaste vallas. Õpetaja Arnold Saare juhendamisel asus 1947. a harrastama suusatamist, kuuludes lühikest aega ka Kolhoosniku suusakoondisse. Kuid Pärnumaale elama asudes heitis suusad kõrvale ja hakkas ratast väntama. Hingelt tõeliseks pärnakaks saanud Jeret alustas Pärnu Kalevi spordikoolis juhendajatööga. Kümmekond aastat kuulus Jeret Eesti ja üleliidulise ametiühingu jalgrattakoondisesse. Ta on jalgrattaspordis kuuekordne Eesti meister.

Ruuben rääkis muuhulgas, et vene ajal olid tippspordis eneseteostamise võimalused oluliselt väiksemad, aga seda hinnalisemaks tolleaegseid saavutusi peeti. Veel peab ta tähtsaks seda, et rattasportlaste vahel toimib väga hea põlvkondade vaheline side, mida mõnegi teise spordiala juures ei täheldata.

Vaba mikrofoni kasutas Endel Laidoner oma raamatu „Murdmaasuusatamise juubelite aasta 2016“ tutvustamiseks. Endel Laidoner on endine kiiruisutaja ja treener, I katekooria kohtunik, MTÜ Audru Uisumeistrid asutaja liige.

Meenutustega jätkati kohvilauas.

Urmas Saard

Samal teemal:

Ellen Laul süütab küünla 2016 aastal lahkunud Pärnumaa sportlaste mälestuseks Foto Urmas Saard

 

 

 

Pärnumaa spordiajaloo päeval meenutati lahkunuid

Share via
Copy link
Powered by Social Snap