Kylauudis.ee

on kodanikualgatuse korras sündinud infoportaal, mis vahendab kodukandi uudiseid ja elulist infot inimeselt inimesele. Loe lähemalt!

ENFRDEESFILVVRO

Kaastööd ja kirjad
palume saata e-posti aadressil info@kylauudis.ee

Nädala mõte

"Pilk üle õla ja sammuga edasi."

Vaata nädala mõtete arhiivi!

Viimased uudised

Arhiiv

Sõbrad, toetajad

detsember 2018
E T K N R L P
« nov   jaan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Jõelähtme valla elanikud koguvad allkirju Jägala lõhejõe taastamiseks

Kohalikud elanikud, loodussõbrad ja kalamehed on mures – muret teeb kalavarude tulevik, kalanduse kui kultuuripärandi säilimise võimalused ning looduse liigirikkuse kestmine.

Illustreeriv foto lõhejõest Sindi kohal. Foto Urmas Saard

Illustreeriv foto lõhejõest Sindi kohal. Foto: Urmas Saard

üks vähestest Põhja-Eesti jõgedest, kus looduslikult saaksid olla ka siia kala jaoks sobilikud tingimused

Samas asub Jõelähtme vallas potentsiaalilt üks Eesti paremaid lõhejõgesid – Jägala jõgi, mis aga Linnamäe tammi tõttu ei ole lõhedele kudemiseks kättesaadav. Lõhe koeb kruusase põhjaga kärestikulises jões. Kahjuks on aga suur osa sellisest jõest paisutuse tõttu tekkinud mudajärve all.

Kui kogu elupaik, mis kuulub ka NATURA 2000 võrgustikku, oleks lõhele avatud kuni Jägala joani, võiks see ca 5 km pikkune Jägala jõe lõik igal aastal anda kuni 12 600 lõhemaimu, millest täiskasvanuks saab umbes 1890 lõhet. Jägala jõgi on ka üks vähestest Põhja-Eesti jõgedest, kus looduslikult saaksid olla ka siia kala jaoks sobilikud tingimused.

Sellele lisanduks veel meriforelli ja jõesilmu arvukuse kasv. Kui lõhe ja meriforell pääseksid Linnamäe tammist ülesvoolu, saaksid nad asustada ka Jõelähtme jõge.

saaks kogu Läänemere lõhepüügi kvooti suurendada kaks korda

Kui Jägala jõgi saaks uuesti lõhesid taastoota, siis saaks kogu Läänemere lõhepüügi kvooti suurendada kaks korda.

Linnamäe paisjärvest saab praegu kasu ainult Linnamäe HEJ, kes toodab vähesel määral elektrit kui juhtub olema sademeterohke aastaaeg. Kahjuks toodetav energia maht on väga väike võrreldes loodusele tehtava kahjuga. Linnamäe HEJ toodetud elektrienergia kogupanus Eesti energiatootmisse on ca 0,05 %.

Kohalikud elanikud on algatanud allkirja kogumise aktsiooni.

Eesmärk:

1. lõhed ja meriforellid saavad tagasi neile kuuluva kudemisala, mis aitab kaasa rannavetes kalade arvukuse kasvamisele;
2. rannakalanduse kultuuripärand säilib;
3. Jägala jõgi saaks tagasi oma loomuliku kärestikulise ilme, mis annab võimaluse ajaveetmiseks veelgi kaunimas looduskeskkonnas matkates või veesporti harrastades;
4. Linnamäe tamm, jaam ja sild säilivad.

Liivia Mahlapuu
Jägala kalateed MTÜ

Comments are closed.