Käimas on rahvamuusikatöötluste konkurss
“Pärimuse päitsed II”

Pärimuse_päitsedTartu Ülikooli Rahvakunstiansambel kuulutas välja rahvamuusikatöötluste konkursi “Pärimuse päitsed II”. Konkursi eesmärgiks on luua uusi ja uuenduslikke rahvamuusikatöötlusi, mis oleksid kõlapildilt nüüdisaegsed, kuid põhineksid pikaajalistel rahvamuusikatraditsioonidel ja nende järgi oleks hea tantsida.

Oodatud on nii pärimusel põhinevaid tantsulood kui ka autorilooming, nii instrumentaalmuusika kui ka laulud, kiiremad ja aeglasemad tantsuviisid. Konkursile laekunud lugudest parimatele loovad eesti tantsuloojad uusloomingulised rahvatantsud, mis osalevad käesoleva projekti teises pooles toimuval uute tantsuseadete konkursil.

Kvaliteetselt salvestatud (stuudiosalvestus) .wav-formaadis konkursilood on oodatud 10. märtsiks 2016 kas

1) e-postiga, viidet allalaadimiseks veebis olevale failile aadressile laurileht.post@gmail.com või

2) postiga või käsipostiga CD-plaadil või mälupulgal aadressile: “Pärimuse päitsed”, TÜ Rahvakunstiansambel, Kalevi 24, Tartu 51010.

Konkursil osalevad lood ei tohi olla avaldatud (ilmunud helikandjal) enne 10. märtsi 2016. Konkursil osalemisega annab loo või seade autor õiguse kasutada lugu rahvatantsu saatemuusikana ja avaldada see konkursi lõppkontserdi salvestustes ilma täiendava otsese tasuta, kuid arvestades Eesti Autorite Ühingu reeglite ja tasumääradega. Autoril on õigus avaldada lugu või seade muudel helikandjatel pärast 10. märtsi 2016.

Sel korral on muusikaseadete konkursile esitamiseks kaks varianti: a) üldises korras kõigile tantsuloojatele kättesaadavana või b) koostöös ainult ühe konkreetse tantsuloojaga.

Võimalus esitada muusikaseade konkursile ühiselt koos konkreetse tantsuloojaga tähendab, et  muusikaseadele saab tantsuseade luua ainult konkreetne koreograaf ja seda muusikalugu ei avalikustata kõigile teistele tantsuseadete konkursil osalevatele tantsuloojatele. Muusikaseade osaleb konkursi muusikalugude hindamisel üksnes siis, kui fikseeritud tantsulooja sellele planeeritud tantsuseade ka tantsuseadete konkursile esitab. Nimetatud erikorra eesmärgiks on soodustada muusikute ja tantsuloojate omavahelist otsest koostööd ning suurendada tantsuloojate motivatsiooni konkursil osaleda, teades, et nö tellimuse korras loodud muusikapalale säilib tellija ainuõigus koreograafia loomiseks.

Kõik üldises korras konkursile esitatud lood tehakse ilma autorit ja esitajat mainimata tantsuseadete loomise eesmärgil kättesaadavaks järgnevale rahvatantsuseadete konkursile registreeruvatele tantsuloojatele. Kas ja mitu tantsuseadet konkreetsele muusikaloole tehakse, selgub 2016. a oktoobri alguseks.

Konkursile saadetud lugu peab olema salvestusega identselt taasesitatav elavas ettekandes projekti lõppkontserdil 12. novembril 2016 Põlva kultuurikeskuses. Lõppkontserdil kohtuvad laval konkursi parimad muusikalood muusikakollektiivide ja lugudele seatud parimad tantsud rahvatantsukollektiivide esituses.

Rahvamuusika töötlusi kuulab ja hindab 10-liikmeline žürii (5 muusikute ja 5 tantsijate esindajat) individuaalselt. Žürii liikmete antud punktid kogub kokku žürii tehniline sekretär ning lugude paremusjärjekord ja konkursi võitjad avalikustatakse 12. novembril 2016 toimuval projekti lõppkontserdil Põlva kultuurikeskuses koos tantsuseadete konkursi tulemustega.

Konkursi peaauhind parima loo autorile on 1000 eurot. Motiveerivad auhinnad on ette nähtud ka teistele kõrgetele kohtadele tulnud lugude autoritele, samuti mitmed žürii poolt antavad eriauhinnad.

Esimest korda toimus konkurss “Pärimuse päitsed” 2012.-2013. aastal ning pälvis ERRSi rahvamuusika ja rahvatantsu valdkondade 2013. aasta sündmuse auhinna. Mooste folgikojas konkursi lõppkontserdil esitatud muusikalugude ja tantsuseadete videod on järelvaadatavad Youtube’is:

https://www.youtube.com/channel/UCO90wHM4hQ_5o84NSEG0KeA

Konkurss toimub Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse toel.

Lisainfo:
Aveli Asber, TÜ RKA kunstiline juht, žürii esimees, tel 5210316, aveliasber@gmail.com
Lauri Leht, TÜ RKA juhatuse liige, žürii tehniline sekretär, tel. 5035789, laurileht.post@gmail.com