Kylauudis.ee

on kodanikualgatuse korras sündinud infoportaal, mis vahendab kodukandi uudiseid ja elulist infot inimeselt inimesele. Loe lähemalt!

ENFRDEESFILVVRO

Kaastööd ja kirjad
palume saata e-posti aadressil info@kylauudis.ee

Nädala mõte

"Pilk üle õla ja sammuga edasi."

Vaata nädala mõtete arhiivi!

Viimased uudised

Arhiiv

Sõbrad, toetajad

november 2013
E T K N R L P
« okt   dets »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kuressaare Pargi lasteaia lapsed võõrustasid mahetalunikku

Uus lasteraamat "Liisi talu" kõneleb elust mahetalus. Foto: EMSA

Uus lasteraamat “Liisi talu” kõneleb elust mahetalus. Foto: EMSA

Kuressaare Pargi lasteaed võõrustas Kihelkonna valla mahetalunikku Aivar Kallast, kes tuli mahetalu tegemistest rohke pildimaterjaliga rääkima. Lasteaia 4-, 5- ja 6-aastased lapsed, keda oli kokku 60, olid varmad ka oma teadmisi demonstreerima, kui tuli küsimuseks, et kes on ute laps või vasika ema.

„Rääkisin lastele, mis on mahetalu ja kuidas seal loomi kasvatatakse: et meie jaoks on oluline see, et loomadel oleks palju ruumi ja nad saaksid elada nii nagu neile meeldib. Lastele meeldis mõte, et mahetalus on väike kari, sest suhted inimeste ja loomade vahel peavad olema sõbralikud,“ rääkis mahetalunik Aivar Kallas. „Linnalastele kipub tänapäeval maaelu võõraks jääma. Ammugi ei teata, mis teeb ühest talupidamisest mahetalu. Nüüd oli laste ees aga ehe talumees, kes näitas pilte oma talust ja kutsus neid ka kohapeale külla,“ lisas Aivar Kallas.

„Lastega tehtud üritused on alati väga positiivse energiaga,“ ütles projekti üks eestvedajatest Merit Mikk. „Lastel on raske mahetoidu eeliseid teoreetiliselt mõista, hoopis teine asi on mahepõllumajanduse toimimist oma silmaga näha. Mahetoidu pakkumisega peaks kindlasti kaasas käima ka mahepõllumajanduse tutvustus.“

Pargi lasteaias on mahetoitu lastele pakutud umbes aastajagu. Peamiselt ostetakse mahedana teraviljatooteid ja mõningaid köögivilju.

Lasteaia kasvatajad olid tänulikud, et selline üritus nende lasteaias toimus ja kinnitasid, et sellist juttu on neil endilgi huvitav kuulata. Arutleti ka järgmiste kokkusaamiste teemade üle: kuidas lehma lüpstakse, lammast pügatakse, põldu küntakse. Samuti on suur soov tallu kohapeale seda kõike vaatama minna.

Pargi lasteaia ürituse korraldasid MTÜ Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus ja MTÜ Saare Mahe projekti „Mahetoidu teavituskampaania“ raames, toetas Põllumajandusministeerium turuarendustoetusega.

Teine Kuressaare lasteaed Naerusuu ootab mahetalunik Aivarit külla detsembri alguses. Nende kahe lasteaia lastel avaneb detsembris võimalus ka ise mahetoitu valmistada. Koplimäe Mahe Talu perenaise Marju Müüri juhendamisel tehakse mahespeltanisujahust piparkooke ja räägitakse, mis on speltanisu.

Sama projekti raames õpetati eelmisel kolmapäeval Kuressaare Ametikoolis lasteasutuste toitlustajatele praktilist mahetoidu valmistamist.

Allikas: Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus

Comments are closed.